Vizită regală în Dâmboviţa Principele Radu de România, aflat într-o vizită în judeţul nostru, a făcut apel la ,,demnitate, curaj şi mândrie naţională” Principele Radu de România a efectuat vineri, 13 marie, o vizită în judeţul Dâmboviţa. Periplul regal a început, încă de la primele ore ale dimineţii, la Moreni, unde a sosit cu o punctualitate desăvârşită, potrivit programului anunţat de secretariatul Palatului Elisabeta, la ora 8.00. Alteţa sa Regală a fost primită de primarul municipiului, Vasile Goran, viceprimarul Constantin Dinu şi membrii ai Consiliului Local, în sala de festivităţi a Primăriei Moreni. Principele a primit din partea oficialităţilor o carte despre istoria oraşului dâmboviţean şi o icoană pe sticlă, realizata de elevii premianţi de la Clubul Unesco ,,Neagoe Basarab”. Vizita a continuat la Liceul nr 2 din localitate, unde sunt în plină desfăşurare lucrările pentru realizarea unei Săli de sport în cadrul campusului preuniversitar, principele exprimându-şi dorinţa de a fi prezent şi la inaugurare. Principele Radu a discutat cu oficialităţile, elevii şi cadrele didactice, precum şi cu diverşi cetăţeni ai oraşului, şi a adresat la Moreni un apel pentru ,,reîntoarcerea la demnitate, curaj şi mândrie naţională”, acesta fiind principalul mesaj al familiei regale pentru români. Serată specială pentru judeţul Dâmboviţa, la Palatul Elisabeta Principele Radu a mai anunţat la Moreni, organizarea la Palatul Elisabeta, a unei festivităţi speciale pentru judeţul Dâmbovita, în cadrul căreia să fie prezentate problemele socio-economice ale acestei zone, în special, din comunităţile mici, precum cele vizitate vineri, 13 martie, Moreni, Pucioasa si Fieni, pentru a fi găsite soluţii. Alteta Sa Regala a mai făcut apel la creativitate, pentru realizarea de programe prin care să fie accesate fonduri europene, un sprijin important în atragerea acestora fiind acordat ulterior şi de familia regală. ,,România trebuie să redevină a profesioniştilor şi trebuie să scape de amatorismul şi lipsa de responsabilitate, care îi caracterizează pe actualii guvenanţi”, este de părere Principele Radu Principele Radu a mai adresat un apel, în cadrul vizitei efectuate în judeţul Dâmboviţa-,,pentru o Românie a profesioniştilor”, aceasta fiind şi principala temă a unui discurs sustinut săptămâna trecută, într-o şedinţă solemnă, în aula Academiei Române. Principele Radu a mai declarat că ,,România trebuie să scape de amatorismul şi lipsa de responsabilitate, care îi caracterizează pe actualii guvenanţi. Principalii actori ai acestei schimbări sunt tinerii, care trebuie să fie hotărâţi să schimbe în bine ţara în care trăiesc.” Alteţa Sa Regală a mai apreciat că ,,actuala criza economică, nu trebuie percepută ca un blocaj, ci ca un moment de luciditate şi stimulare a creativităţii”, declarându-se totodată, ,,optimist în posibilităţile românilor de a depăşi această situaţie.” Principele Radu de România s-a arătat foarte încântat de primirea călduroasă de la Moreni şi a ţinut să-l felicite pe primarul municipiului, Vasile Goran pentru modul în care a organizat întâlnirea. Alteţa Sa Regală a mai remarcat că, schimbarea în bine a României, va începe din comunităţile mici, precum cele vizitate astăzi, Moreni, Pucioasa şi Fieni, unde oamenii şi aleşii locali au mai multă deschidere, decât cei din marile metropole., preocupaţi în special de bani, decât de spirit. La rândul său, primarul municipiului Moreni, Vasile Goran a declarat cu privire la vizita principelui Radu de România, că ,,este un gest care a adus onoare localităţii, fiind un moment unic pentru locuitorii oraşului Moreni şi oficialităţi.” Totodată, primarul municipiului Moreni, Vasile Goran l-a asigurat pe principe de dechiderea totală şi pe viitor, pentru astfel de vizite în vederea unei colaborări fructuoasă spre binele oraşului.
- Prima pagină
- Primăria